Po radikalaus krūties vėžio gydymo, kuomet buvo pašalinta visa ar dalis krūties-rekomenduojama krūtų rekonstrukcija.

Galimi šie krūtų rekonstrukcijos metodai:

Krūties rekonstrukcijos operacija panaudojant savus audinius. Vieni dažniausiai naudojamų atkūrimo savais audiniais būdų yra odos paodžio lopai su maitinamosiomis kojytėmis.

Šiuo metu krūties atkūrimui taip pat dažnai naudojami pilvo audiniai, kurie, išlaikant jų kraujotaką, perkeliami į pašalintos krūties vietą.

Šios operacijos metu padaroma ir pilvo plastika (sumažėja pilvas ir sustiprinama priekinė pilvo siena).

Paprastesnis metodas moteriai-krūtų implantai.

Krūties rekonstrukcija silikono implantu yra naudojama visame pasaulyje daugiau kaip 40 metų. Yra nustatyta, kad šis metodas yra veiksmingas ir saugus pacientams.

Krūties atkūrimas implantu yra techniškai paprasčiausias būdas, kuris labiausiai tinka moterims, turinčioms nedidelę krūtinę. Pastaruoju metu pagaminti krintančio lašo formos implantai,

kurių apvalkale yra krūties audinių stangrumą primenanti žele ir centre keičiamo tūrio ertmė į kurią leidžiamas vanduo per vožtuvėlį, kuris įdedamas po pažasties oda.

Vožtuvėlio ir vandens pagalba galima ištempti moters audinius, susidarius jų pertekliui, vandens kiekį sumažinti ir gauti natūralią švelniai svyrančią žemyn krūtį.

Papilnėjus moteriai, bet kada galima implantą vėl papildyti, padidinant atkurtos krūties tūrį. Pasaulyje šiuo metu yra trijų rūšių implantai – silikoniniai, vandeniniai ir hidrogeliniai.

Visų implantų kapsulė sudaryta iš silikono, skiriasi tik jų užpildas. Silikoniniai implantai užpildyti silikonu, vandeniniai – fiziologiniu tirpalu, o hidrogeliniai – silikono ir vandens mišiniu.

Jie parenkami pagal moters pageidavimus.

Moterims, kurios iš viso nenori operuotis galima naudoti įdėklus.

Šiuos specialius įdėklus galima nešioti kiekvieną dieną, gyventi įprastą gyvenimą. Netgi įmanoma eiti į paplūdimį ar baseiną-tai galima įsidėti į maudymosi liemenėlę.

Tačiau šie įdėklai apriboja judėjimą, nerekomenduojama aktyvi mankšta. Tai vienas paprastesnių būdų moteriai psichologiškai pasijusti geriau.

Vienmomentinės krūtų (ar jos dalių) pašalinimo ir atkūrimo operacijos.

Suderinus su gydytoju onkologu, atsižvelgiant į vėžio išplitimo laipsnį galima tuo pačiu metu pašalinti ir atkurti krūtį. Jeigu šalinama tik dalis krūties,

iš likusios liaukos galima suformuoti kiek mažesnę statesnės formos krūtį.

Priklausomai nuo operacijos apimties pacientės 2-3 mėn. turi laikytis tausojančio režimo, nešioti specialų pilvo korsetą (jei krūtis atkurta iš pilvo), nekilnoti sunkumų (virš 15-20 kg).

Vėliau moteris gali gyventi visavertį gyvenimą.

Vėlesnės koreguojančios operacijos.

Jei krūties spenelis ar jo dalis buvo pašalintas pirmosios operacijos metu, jį rekonstruoti galima panaudojant kontralateralinį spenelį arba atkurti iš aplinkinės odos.

Aureolė atkuriama persodinant pigmentuotą odos lopą arba atliekant tatuiruotę.

Po krūties rekonstrukcijos dar užtruks bent pusę metų iki galutinio krūties susiformavimo.

Tuomet įvertinama krūtų simetrija, ar reikia antros krūties korekcijos (krūties mažinimo, pakėlimo).

Stebėsena gydymo metu ir po gydymo.

Po krūties vėžio gydymo moteriai rekomenduojama nuolat tikrintis: pirmaisiais metais – kartą per 3 mėnesius, antraisiais – penktaisiais – 2 kartus per metus,

o po penkerių metų – bent 1 kartą per metus. Moteris turi glaudžiai bendradarbiauti su ją prižiūrinčiu bendrosios praktikos gydytoju. Patikrinimų metu gydytojas apžiūri pacientę, apčiuopia

limfmazgius.

Iškilus klausimams-galima pasikonsultuoti su kitų sričių specialistais.

Kiti reguliarūs tyrimai:

•    Kartą per metus rekomenduojama atlikti krūties mamogramą.

•    Kartą per metus reikia atlikti krūtinės ląstos rentgeninį tyrimą, o 2 kartus per metus kepenų echoskopinį tyrimą. Šių tyrimų tikslas- nustatyti, ar neatsirado ligos metastazių plaučiuose,

kepenyse.

•    Esant kaulų skausmams, reikia atlikti kaulų skenavimą.

•    Kartą per metus rekomenduojama ginekologo apžiūra.

•    Kiekvieną kartą reikia atlikti periferinio kraujo tyrimą, 2 kartus per metus pakartoti biocheminį kraujo tyrimą.

•    Rekomenduojama 2 kartus per metus atlikti vėžio žymens Ca 15-3 tyrimą. Šis vėžio žymuo labiau nei kiti vėžio žymenys atspindi moters organizmo būseną po krūties vėžio gydymo.

Jei, laikui bėgant, šio žymens lygmuo kraujyje ima kilti dar nesant jokių ligos atsinaujinimo simptomų, galima įtarti, kad netrukus jie išryškės.

Tuomet skubiai reikia atlikti pacientės ištyrimą, ieškant ligos atsinaujinimo židinių ir, aptikus juos, pradėti gydymą.

•    Praėjus 5 metams po gydymo, kontrolinius tyrimus reikėtų atlikti 1 kartą per metus.

Patarimai pacientei, kaip pasirūpinti savo fizine ir psichologine sveikata.

•    valgykite kuo daugiau vitaminų turinčių daržovių, vaisių.

•    nebadaukite, neatsisakykite mėsos, žuvies, baltyminių produktų. Bet koks badavimas silpnina imunitetą, o onkologinių ligonių imunitetas ir taip silpnas.

•    valgykite kruopų, makaronų, pieno produktų. Jūsų mityba turi būti visavertė. Jei abejojate- pasitarkite su dietologu.

•    neužsiimkite „saviveikla“, ypač dėl maisto papildų ir kitų augalinių preparatų vartojimo. Kai kurie papildai turi hormonų, kurie kaip tik gali paskatinti vėžio augimą.

Prieš vartodama bet kokį maisto papildą pasitarkite su gydytoju.

•    nepiktnaudžiaukite alkoholiu, meskite rūkyti, jei rūkote.

•    gerkite daug skysčių.

•    daugiau būkite gryname ore, vaikščiokite.

•    ilsėkitės, eikite pogulio.

•    pasitarusi su gydytoju galite atlikti tam tikrus fizinius pratimus.

Tyrimais įrodyta, kad fiziniai pratimai padeda atsigauti po ligos, teigiamai veikia emocijas, didina pasitikėjimą savimi, padeda išsivaduoti nuo neigiamų emocijų, padeda palaikyti fizinę formą.

•    Darykite tai, ką mėgote iki ligos-bet prieš tai pasitarkite su gydytoju dėl galimo veiklos krūvio, pvz. važinėjimosi dviračiu, šokių lankymo ir pan.

Neleiskite vėžiui sutrikdyti Jūsų įprasto gyvenimo ritmo. Vėžys tai nėra nuosprendis, tai tiesiog yra Jūsų laikina būsena.