Kaip išvengti krūtų vėžio:

1.       VELYVAS GIMDYMAS, IŠ VISO NEGIMDŽIUSIOS MOTERYS

Ką galite padaryti dėl savęs:

Nėštumas, pasibaigęs kūdikio gimimu, mažina riziką susirgti krūties vėžiu. Palankiausia moteriai, kai pirmas nėštumas yra iki 28-ių metų ir pasibaigia kūdikio gimimu.

Kūdikio maitinimas krūtimi ilgiau nei 3 mėnesius sumažina riziką susirgti krūties vėžiu. Todėl gimdykite vaikus kuo jaunesnės, taip pat maitinkite kūdikį krūtimi kuo ilgiau, nes tai labai sveika ir

kūdikiui, ir jums.

2.        JEI JAU ESATE SIRGUSI KRŪTIES VĖŽIU

Ką galite padaryti dėl savęs: reguliari krūtų patikra.

Moterims pačioms apžiūrėti ir apčiuopti krūtis patariama jau nuo 20 metų amžiaus. Tą reiktų atlikti kiekvieną mėnesį tuoj pat po menstruacijų.

Klinikinis krūtų ištyrimas rekomenduojamas kartą per tris metus. Po 40 metų amžiaus šį tyrimą rekomenduojama atlikti kasmet.

3.       ABORTAI, NEGIMDINIS NĖŠTUMAS

Ką galite padaryti dėl savęs: reguliari krūtų patikra

4.       ANKSTYVA MENSTRUACIJŲ PRADŽIA (iki 12 m.), VĖLYVA MENOPAUZĖ (po 55 m.)

Ką galite padaryti dėl savęs: reguliari krūtų patikra.

5.       KONTRACEPTIKŲ VARTOJIMAS ILGIAU NEI 10 m.

Ką galite padaryti dėl savęs: nevartoti kontraceptikų ilgą laiko tarpą, taip pat nevartoti kontraceptikų be perstojo.

6.       ILGIAU NEI 5 METUS TRUNKANTI PAKAITINĖ HORMONŲ TERAPIJA ESANT MENOPAUZEI

Ką galite padaryti dėl savęs: reguliari krūtų patikra.

7.       3 IR DAUGIAU VĖŽIO ATVEJŲ TARP ARTIMIAUSIŲ GIMINAIČIŲ:

Ką galite padaryti dėl savęs: Jei šeimoje dažnai kartojasi krūties vėžys, genų tyrimai padeda nustatyti, ar moters genai turi pokyčių, kurie gali sukelti krūties vėžį.

Moteris, kurios šeimoje ne vienas narys yra sirgęs vėžiu, labiau rizikuoja susirgti. Tokiu atveju ypatingai svarbu budriau stebėti savo sveikatą ir dažniau ją tikrinti.

Mokslininkams pavyko nustatyti genus, kuriuos turintiesiems gerokai dažniau gręsia piktybinių navikų susiformavimas. Kai kuriose Europos valstybėse ir JAV, aptikus minėtus genus BRCA1

ir BRCA2, padidinančius riziką susirgti krūties ir kiaušidžių vėžiu, moterims rekomenduojama profilaktiškai pašalinti krūtis ir kiaušides.

8.       GYVENIMO BŪDAS: viršsvoris, dieta, alkoholio ir tabako vartojimas.

Ką galite padaryti dėl savęs: Šis veiksnys labiausiai priklauso nuo pačios moters. Moteris gali valdyti savo svorį, gali rinktis tarp sveikesnio ir nesveiko maisto, gali rinktis vartoti alkoholį ar ne.

Patartina moterims mažinti gyvulinės kilmės riebalų vartojimą, nes jie didina riziką susirgti krūties vėžiu. Patariama vartoti daugiau daržovių, ypač lapinių, kuriose yra antiestrogenų,

mažinančių riziką susirgti krūties vėžiu (kopūstus, brokolius, salotas, špinatus), vartokite augalinį aliejų, vitaminus.

9.       PAVOJINGAS APLINKOS POVEIKIS, pvz.

praeityje buvęs krūties švitinimas (vaikystėje ar jaunystėje taikyta spindulinė terapija krūtinės ląstos srityje)