Krūtis yra vienintelis žmogaus organas, kuris pilnai susiformuoja tik po gimimo: kinta jos dydis, forma ir funkcija nuo pat gimimo iki senatvės. Todėl įvairiais moters gyvenimo tarpsniais prireikia skirtingų liemenėlių.

Specialistai neabejoja: tinkamai parinkta liemenėlė nėštumo ir žindymo metu moterims padeda jaustis geriau, o kartais – net išvengti nemalonių pojūčių ir negalavimų, tokio kaip pieno stazės, galinčios pereiti į mastitą.

Apie krūties anatomiją ir krūtis nėštumo metu.

Pagal anatomiją krūtį galima suskirstyti į 3 dalis:

Liauka (glandula mammaria).

Krūties liauką sudaro 15-20 skilčių (lobi glandulae mammariae) kurios yra išsidėstę ratu ir atidalintos jungiamojo audinio pertvaromis bei riebaliniu audiniu poodiniame sluoksnyje. Krūtyse vyrauja limfiniai rezginiai, kuriems yra būtinas laisvas ir nesuvaržytas skysčių drenažas ir cirkuliavimas. Gilus ir paviršinis krūties limfos drenažas vyksta gerokai plačiau, nei tradiciškai suvokiamas krūties plotas – ne tik krūtyje bet iki pat pažasties limfmazgių. Krūties audinys gana dažnai driekiasi už matomų krūties ribų link pažasties, dar vadinamas pažastine atauga. Į pažasties limfmazgius limfa plačių limfagyslių tinklu atiteka iš visų krūties sričių. Tačiau daugiausiai limfos atiteka į pažastį ir tai sudaro daugiau nei tris ketvirtadalius visos krūtyje pratekančios limfos. Nėštumo ir žindymo laikotarpiu moters krūtyse vyksta pokyčiai, susiję su būsima ar jau vykstančia laktacija. Krūtų suvaržymas nėštumo ar žindymo metu, pvz. ankštomis, krūtų formą keičiančiomis liemenėlėmis, siauromis petnešėlėmis, prilaikančiais metaliniais liemenėlių lankeliais ir pan. trukdo laisvai ir nevaržomai tekėti limfai ir pienui gali sukelti nemalonius pojūčius, o užblokuotas limfos ar pieno tekėjimas – sukelti komplikuotas krūtų būkles ar net susirgimu.


Spenelis (papilla mammariae).

Krūties spenelyje yra nuo 5 iki 20 angelių, kuriomis iš pieno liaukos atiteka pienas. Aplink spenelį esančiame pigmentiniame laukelyje yra daug nervų galūnėlių, kurioms tenka labai svarbi užduotis - skatinti pieno tekėjimo refleksą. Įvairūs krūtų pažeidimai (traumos, chirurginės ir plastinės operacijos, metalinių žiedų vėrimas į spenelį ir pan.) gali pažeisti šį nervų tinklą ir sąlygoti laktacijos komplikacijas žindant, pvz., dėl silpnos stimuliacijos pieno tekėjimo reflekso veikia silpnai, tuomet krūtis nepakankamai ištuštinama, o nutolusiose liaukos dalyse užsilikus pienui gali susikaupti pieno sankaupa , o uždelsus ir nesiimant jokių priemonių – mastitas.


Aureolė (areola mammae).

Aplink spenelį yra pigmentinis laukelis dar vadinamas aureole. Jo plote, po oda yra mažos riebalų liaukutės dar vadinamos Montgomerio liaukutėmis, labai išdidėjančios nėštumo metu. Manoma, kad jų sekretas yra savotiškas lubrikantas ir antiseptikas, o jo kvapas padeda naujagimiui orientuotis, kur yra krūtis.


Žindymo laikotarpiu krūtis gali pasunkėti dvigubai, o tai nemažas iššūkis krūtis prilaikantiems raiščiams, todėl dėvimos liemenėlės turi užtikrinti krūtinės prilaikymą.

Nėštumo metas.krutys pries nestuma ir per nestuma

Nėštumo metu krūtis didėja, jos oda plonėja, persišviečia venų tinklas, didėja aureolės diametras ir pigmentacija, sustandėja spenelis, padidėja Montgomerio liaukos. Moterys pastebi, jog krūtys pasidaro jautresnės, atsiranda pilnumo, veržimo jausmas, krūtys pastebimai didėja. Kai kurioms moterims nėštumo pabaigoje gali pradėti tekėti iš krūtų pienas.

Nėštumo metu svarbu, kad liemenėlė būtų iš natūralių medžiagų, lengvai skalbiama, gerai prilaikytų krūtis, tačiau nevaržytų jų ir netrukdytų krūtų pokyčiams.

Paskutinį nėštumo trimestrą rekomenduojama pasiruošti žindymui – įsigyti 1-2 liemenėles, didesnes nei dėvima nėštumo metu. Jų prireiks ne anksčiau kaip 2 savaitės po gimdymo. Pirmas dvi savaites po gimdymo krūtyse vyksta stiprūs pokyčiai, krūtis reikia prilaikyti geriausiai sportinio tipo liemenėle, kad visai neveržtų ir leistų krūtims nevaržomai keistis. Jos paskirtis prilaikyti, jei sunku ar prilaikyti įdėklus, jei tarpuose tarp maitinimų teka pienas.

Žindymo laikotarpis.

Laikotarpį, kuomet motina maitina kūdikį savo pienu, galima suskirstyti į tris etapus:

1 etapas. Priešpienio gamyba.

Dėl prasidėjusios pieno gamybos, krūtys padidėja, tačiau yra minkštos. Rekomenduojama kuo dažniau žindyti naujagimį, paisyti teisingo kūdikio pridėjimo prie krūties, apžiojimo ir žindymo padėčių. Tai laikotarpis, kuomet naujagimis turėtų išmokti žįsti, nes vėliau krūtys gali patinti ir tapti stangresnėmis ir sunkiau apžiojamomis. Žindymo ekspertai nerekomenduoja pirmas dvi savaites po gimdymo varžyti krūtų liemenėle, nes krūtyse vyksta aktyvūs procesai, jų dydis labai kinta, tad yra rizika, jog dėvint liemenėlę bus užspaustos pieno liaukos ir latakai. Jei gimdyvei buvimas be liemenėlės nepriimtinas, šiuo laikotarpiu tinka sportinio tipo liemenėlės, arba patogios, laisvesnės, platesnėmis petnešėlėmis, lengvai skalbiamos ir natūralaus pluošto žindymo liemenėlės. Šiuo periodu, jokiais būdais nereikėtų miegoti su liemenėle naktį.

2 etapas. ,,Pereinamasis” pienas.

Pieno gali gamintis ypač gausiai ( dažniausiai prasideda 2-8 dieną po gimdymo). Šis etapas dažnai vadinamas “audringuoju”, “hiperlaktacija”, “krūtų užtvinkimo” laikotarpiu. Iš tiesų, krūtys gamina vis daugiau pieno ir neturėtų sukelti sunkumų. Tačiau dėl įvairių priežasčių , jei pienas sunkiau ištraukiamas, moterys gali jausti nemalonius pajautimus arba net kartais pasitaikyti komplikacijos. Šiuo laikotarpiu reikėtų kuo dažniau žindyti naujagimį (ne rečiau kaip kas 3 val., skaičiuojant nuo žindymo pradžios), paisyti bendrosios higienos, jei krūtys kietos, karštos – prieš pridedant kūdikį šiek tiek ištraukti pieno, kad audiniai aplink spenelį taptų minkštesni ir naujagimiui būtų lengviau juos apžioti, po maitinimo reikia pabūti atviromis krūtimis.
Šiame etape gali atsirasti savaiminis pieno tekėjimas (naktį, išgirdus vaiko verksmą ir pan.). Šiuo etapu, kai žindoma 8 -12 kartų per parą, jau gali prireikti patogių liemenėlių, kurių kaušelius būtų galima viena ranka atsisegti ir užsisegti. Liemenėlės turėtų būti natūralaus, orui laidaus ir tampraus pluošto. Jos taip pat turėtų būti tinkamos, jei prireiktų - įsidėti krūtų įklotus, pieno surinkėjus ir pan.

3 etapas. Brandusis pienas.

Dažniausiai atsiranda apie 7-10 dieną po gimdymo ir tęsiasi iki pat atjunkymo. Tai audringojo periodo pabaiga – krūtyse pieno vis daugėja, bet krūties audiniai tampa minkštesni, prisitaiko prie pieno kaupimo ir periodiško ištekėjimo, tad krūtų būklių komplikacijos pasitaiko rečiau. Savaiminis pieno tekėjimas retėja, bet gali tęstis ilgai, priklausomai nuo moters individualių savybių. Šiuo laikotarpiu mama ir naujagimis jau turi patirties, mama geriau atsiliepia į vaiko poreikius. Žindymo ritmo dar nėra , nes kūdikis augdamas „šuoliais“ patiria ir apetito “šuolius” – dažnai žįsdamas jis ragina mamos kūną gaminti daugiau pieno. Dabar jau tikrai prireiks patogių liemenėlių dažnam žindymui (žindoma 8-12, o kartais ir daugiau kartų per parą). Patogu – jei liemenėlės kaušeliai galės būti atsegami ir užsisegami viena ranka. Liemenėlės turėtų būti natūralaus, orui laidaus ir tampraus pluošto. Po kelių savaičių, jau sustiprėjusi mama veža mažyli į lauką, sulaukia lankytojų, žindo viešoje vietoje – atsiranda poreikis įsigyti patogių, diskretiškų, gražių ir spalvingų liemenėlių.

Publikuota leidinyje ,,Mamos žurnalas", 2011 m. gruodžio mėn., Nr. 12.